Gazela Pudar Draško izjavila je danas da se Institut za filozofiju i društvenu teoriju (IFDT) nalazi već 11 meseci u vanrednom stanju.
Razlog je kako tvrdi to što je Vlada Srbije u martu prošle godine narušila praksu konsultovanja kolektiva prilikom postavljanja članova upravnog odbora i potom na isti način postavila vršioca dužnosti direktora Instituta.
IFDT nalazi se u vanrednom stanju!
To tvrdi pomoćnica direktora na IFDT Gazela Pudar Draško.
Ona je izjavila da je IFDT svojevremeno kritikovan od strane vlasti jer je potpisao podršku građanskim protestima u Srbiji.
Kako Draško navodi, baš iz tih razloga, ne može se isključiti mogućnost da je zapravo reč o političkom pritisku, a te sumnje posebno podgrejava imenovanje Zorana Avramovića u Upravni odbor Instituta, inače čoveka koji je blizak sa vlašću.
Zaposlenima je naročito zasmetalo imenovanje Avramovića zbog, kako navode, njegovog nacionalističkog političkog delovanja, jer se upravo Institut boir protiv nacionalizma i ksenofobije.
Zaposleni u Institutu smatraju da su baš zbog Avramovića i njegovog delovanja ugroženi brojni projekti koji su u toku, kao i apliciranje na nove konkurse.
„Mi ne želimo Zorana Avramovića u Upravnom odboru, a vlast ne može, neće, ne želi da ga smeni“, rekla je Pudar Draško.
Ona smatra da je od svih instituta, jedino na IFDT-u, v.d. direktora postavljen van redova kolektiva, što predstavlja jedini takav slučaj u odnosu na sve naučno-istraživačke institute u Srbiji.
Pored Draško, i naučna saradnica na IFDT, Jelena Vasiljević, takođe je potpisala podršku građanskim protestima.
Ni ona, kao ni Draško, nije zadovoljna imenovanjem Avramovića u Upravnom odboru.
Povodom toga se obratila i Mreža akademskih solidarnosti i angažovanosti (MASA) koja je kritikovala imenovanje Avramovića.
Iz MASA smatraju da je u IFDT-u na delu „sistemski napad države“ na autonomiju naučno-istraživačkog rada u Srbiji i kršenje dobre prakse konsultovanja kolektiva prilikom imenovanja članova upravnih odbora od strane Vlade.
Saopštenje MASA prenosimo u celosti.
„Autonomija univerziteta i naučne zajednice je ugrožena budući da Vlada postavlja četiri člana upravnog odbora naučno-istraživačkih instituta, dok iz redova kolektiva dolaze tri člana. Time je osigurana stalna većina članova lojalnih Vladi, koji često donose odluke suprotne interesu zaposlenih na institutima“, navodi se u saopštenju MASA.