Vreme kada neće imati ko da nas leči nije buduće, već sadašnje. Domovi zdravlja uveliko gase pojedine službe, a specijalistički pregledi se prebacuju na Klinički centar gde se prave kilometarske liste čekanja. Poniženi uslovima u kojima su radili, a često i dugogodišnjim “blejanjem” na birou rada, srpski lekari se masovno iseljavaju preko. Jedna fotografija ekipe u belim mantilima ovih dana je uzdrmala društvene mreže.
Nasmejani lekari i medicinske sestre iz Srbije na privremenom ili trajnom radu u Nemačkoj – tako bi mogla da se opiše fotografija s Twittera koja danima izaziva velike polemike.
Opis uz fotografiju je: “Balkan ekipa se skupila i izvršila invaziju na bavarsku bolnicu. SAĆE SVI DA NAUČE SRPSKI IZ MORANJA”.
Balkan ekipa se skupila i izvrsila invaziju na bavarsku bolnicu. SACE SVI DA NAUCE SRPSKI IZ MORANJA. pic.twitter.com/QonA6tldjW
— Tarara (@Tararatamara) October 5, 2018
Jedan lekar koji je ostao u Srbiji je podelio fotografiju kolega uz sledeći komentar:
– Kod mene za oko četiri godine više od polovine lekara ide u penziju, a u poslednjih dvadeset godina je primljeno samo dvoje novih kolega… Ugašeno je odeljenje urologije, nemamo ni hirurga, kardiologija radi sa dva lekara, neuropsihijatrija ostaje samo sa jednim lekarom uskoro i … I to sve u samom centru prestonice, nekada čuvenom “prvom domu zdravlja”!
Plata u Nemačkoj je od 2.500 do 4.000 evra, a poslodavci u ovoj zemlji mogu da zaposle radnike iz zemalja van EU ako kandidat ima diplomu visokoškolske ustanove, ako je radni ugovor u skladu sa nemačkim pravom i ukoliko je godišnja bruto zarada stranog stručnjaka viša od 44.800 evra, odnosno 34.944 za struke u kojima najviše nedostaje radne snage.
Visina plate je određena kolektivnim ugovorima, tako da je plata ista kao i za državljane te države. U posredovanju pri zapošljavanju u inostranstvu učestvuju Nacionalna služba za zapošljavanje, kao i brojne privatne agencije koje imaju licencu za rad.
(izvor: noizz.rs)